Honba za dobrým jménem

Nedávno jsem měl to štěstí strávit cestu Ostrava -> Praha ve společnosti známých osobností českého IT Davda Grudla a Jiřího Knesla. Od diskuze o platových možnostech v ČR jsme plynule přešli na téma dobrého jména.

Jak si vlastně vybudovat dobré jméno?

Ptal jsem se, jestli se dá dobré jméno vybudovat školením – David: “Ne, školení je až druhá fáze”.

Dobré jméno se buduje především:

  1. chozením na profesně zaměřené akce a mluvením s lidmi o tom, co dělám
  2. blogováním o tom, co dělám
  3. přednášením na konferencích a profesních setkáních
  4. děláním něčeho navíc, např. organizováním profesních setkání (iosova)

Namítl jsem, že psaní blogu mi zrovna moc nejde. Načež David, úspěšný bloger, mi odvětil, že jemu to dříve taky nešlo. A nyní mu to stále nejde. Má to prostě vydřené.

Kde se inspirovat, když nevíte, co psát na blog, o čem mluvit? Samozřejmě z vaší práce a z diskuzí, které jste vedli na profesních setkáních. Nebo v internetových článcích.

Hodno také zdůraznit, že základním předpokladem dobrého jména je to, že člověk své reputaci dostojí. Pokud o sobě pouze rozhlašujete, že jste nejlepší, ale skutečnost je jiná, bude to jen a pouze klamavá reklama.

O dobrém jméně toho bylo napsáno už mnoho, pokud vás toho zajímá více, začněte třeba na blogu volné nohy.

P.S.: Ještě mě napadlo, že v našich končinách můžou vlastně docela dobře fungovat kurzy na naucmese.cz. Začnete zdarma stylem GTD a myšlenkové mapy za kafe, a postupně si vybudujete zkušenosti a know how, rozjedete placené kurzy a v té chvíli už vaše jméno pomalu stoupá do hvězdných výšin. Já to plánuji v brzké době vyzkoušet.

P.P.S.: A určitě bude fungovat sledování vašich oblíbených, kteří už mají své jméno vybudované, a učení se od nich, co a jak oni pro své jméno dělají.

4 thoughts on “Honba za dobrým jménem

  1. Jo, vlastně máš pravdu. Dobrý jméno je o tom se snažit o pravdu, jako vlastně ve všem. Myslim, že falšování průkazky na vlak ti k tomu moc nepomůže…

    • No tak je pravda, že jsem kdysi na chvili uvazoval o zfalsovani studentske karticky, nicmene nikdy v zivote jsem nic takoveho neudelal. A momentalne si myslim, ze takove veci nemam zapotrebi.

  2. Naprosto souhlasím. V IT oboru (ale i v mnoha dalších) jde především o budování dobrého jména. Zakázky a další příležitosti pak chodí samy. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem bohužel v této oblasti šel dlouhou dobu hlavou proti zdi, měl divnou doménu a na kvalitní prezentaci teprve nyní pracuji. Mám otázku – ozývají se Vám hodně lidé přes blog? Třeba u mě je blog primárním zdrojem zakázek.
    Marek Hnátek recently posted..Linkbuilding podle vaší cílové skupinyMy Profile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge