Proč pořádám srazy vývojářů

Je tomu už více než rok, co jsem začal v Ostravě pořádat srazy iOS vývojářů pod názvem iOSOVA. Dnes vím, že to byla jedna z nejlepších věcí, jaké jsem mohl udělat. Byť mám nyní podstatně méně času, stále se snažím komunitu udržovat a čas od času setkání uspořádat.

Další sraz se shodou okolností bude konat za několik dní, v pátek 15. listopadu 2013 v 18 hodin.

Proč to stále dělám?

 1.  Baví mě to – je to skvělý pocit, když něco zorganizujete pro druhé a oni vám pak poděkují, že se jim to moc líbilo a že se těší na další termín. Nabije vás to energií víc, než deset musli tyčinek.
 2. Získávám kontakty – díky pořádání srazů jsem se seznámil se spoustou jiných vývojářů a majitelů vývojářských firem, které bych jinak nejspíš vůbec nepoznal.
 3. Dozvídám se nové informace – na setkáních probíhají vždy přednášky s cílem obohatit návštěvníky. Spoustu informací se samozřejmě dozvím také při networkingu, který je nedílnou součástí setkání.
 4. Dělá mi to jméno – pořádáním těchto akcí jsem se dostal i do povědomí mnoha lidí. Čas od času se mi stane, že se někomu představím a on už mé jméno zná právě díky srazům vývojářů.
 5. Dostávám pracovní nabídky – mám zjištěno, že díky iOSOVĚ mě kontaktovalo několik lidí s pracovní nabídkou. Naposledy to byla nabídka na přípravu školení vývoje iOS aplikací. Pokud jste aktivní, ostatní o vás projeví zájem.

Důvody, proč srazy pořádat, jsem shrnul také v Lightning talku na konferenci mDevCamp v roce 2012. (video, v 25. minutě)

Proč na srazy přijít?

Srazy samozřejmě nepořádám jen pro sebe, ale hlavně pro ostatní návštěvníky. Co zde mohou získat?

 1. Nové kontakty – potkat se s ostatními lidmi z oboru není nikdy na škodu. Je pravdou, že někteří se nechtějí bavit s ostatními a sdílet své know how, protože se bojí konkurence. Já si ale myslím, že mnohem výhodnější je, si navzájem pomáhat.
 2. Nové informace – nejen já, ale také návštěvníci načerpají spoustu zajímavých informací.
 3. Spolupracovníky, zaměstnance – nezřídka se stává, že si účastníci během networkingu vzájemně padnou do noty a rozhodnou se pracovat na projektech spolu. Někdy i zástupci firem chodí na setkání proto, že je zde vysoká pravděpodobnost potkat aktivní lidi, kteří jsou pokladem každého týmu. Setkání navštěvují také designéři, weboví vývojáři a lidé z dalších profesí, takže na jednom místě je možné sestavit téměř kompletní tým pro softwarový projekt.
 4. Osobní prezentace – přednášející má jedinečnou možnost představit ostatním, čím se zabývá, a zaujmout tak potenciální spolupracovníky, získat zpětnou vazbu, či rady jak se ještě zlepšit.

Kolik tahle sranda stojí?

Samozřejmě, že zorganizování takovýchto události něco stojí. Stojí to především čas. Avšak je to mnohem méně času, než jsem zpočátku očekával, takže jsem byl vlastně mile překvapen. Vynaložené úsilí se mi rozhodně několikanásobně vrátilo díky výše popsaným přínosům.

Finanční stránka je také velmi přívětivá. Zatím jsem nemusel na organizaci srazů vydat ani korunu. S lidmi komunikuji prostřednictvím facebooku, twitteru, blogu a emailu, které jsou zdarma. Akci propaguji svými silami a za pomoci kamarádů také zdarma. Dokonce i prostory lze zařídit zdarma, pouze za útratu. Za týden se bude konat šestý sraz, zatím všechny srazy byly na jiném místě a ještě nikdy jsem nájem platit nemusel. Jediný okamžik, kdy bylo potřeba shánět peníze, byly narozeniny iOSOVY, kdy jsem si pro účastníky připravil narozeninový dort. Bez toho se ovšem obejdete zase až do příštích narozenin.

Pokud jste někdy uvažovali o vytvoření vlastních setkání, ať už v jakémkoli oboru, mohu vám to vřele doporučit. Pokud jste méně odvážní, zajděte alespoň čas od času na sraz vaší komunity. Určitě to nebude promarněný čas.

Pokud máte chuť, přijďte se 15. listopadu podívat, jak se to dělá u nás, v Ostravě, a dozvíte se něco nového o tom, jak se vytváří iPhone aplikace.

Kromě iOSOVY existuje mnoho dalších komunit. V Ostravě například ovacopi, ovasraz, IM sraz a další.

I v jiných městech si určitě najdete ty svoje.

 

3 thoughts on “Proč pořádám srazy vývojářů

  • Určitě začni pořádat svoje setkání.
   Pořádat to vždy na stejném místě by bylo asi jednodusší pro návštěvníky i organizátora. Ale já mám prostě rád změnu a prozkoumávání nových míst. Ono tím zase získáš kontakty na majitele restaurací a třeba narazíš na zajímavé lidi nebo se ti kontakt může v budoucnu hodit.
   Jiří Urbášek recently posted..Jak zaručeně zvýšit produktivituMy Profile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge