Proč je hodinová mzda špatná

Pracuji jako freelancer. S klienty se většinou domlouvám na fixní částku za projekt. Avšak dlouhou dobu jsem externě spolupracoval s firmou Inmite, kde jsem byl placen podle počtu odpracovaných hodin. Nyní, když jsem opět placen za práci a ne za čas, si uvědomuji, že hodinová mzda je špatná.

Hodinová sazba snižuje produktivitu

Hodinová mzda totiž dává zelenou neefektivnosti. Protože když vám něco trvá déle než byste chtěli, tak místo toho, abyste se snažili tuto činnost optimalizovat, raději si řeknete: „Pracoval jsem víc hodin, vydělal jsem víc peněz. Pohodička.” To ale z principu nedává moc smysl. Jakožto programátor vytvářím nějaký produkt. Na konci dne je hodnota tohoto produktu vždy stejná, a nezáleží na tom, jestli jsem ho vytvořil za deset hodin nebo jsem nalezl efektivnější způsob a stejně kvalitního výsledku docílil za hodin pět. Proto dle mého názoru hodinová sazba značně znevýhodňuje produktivní pracanty a nahrává flákačům.

Navíc, já tvrdím že,  z dlouhodobého hlediska není možné věnovat se programování 8 hodin denně při plném nasazení. To je prostě na bednu. Já při práci vypínám chat, nesleduji novinky, nekomunikuji s okolím, ale plně se uzavírám do světa jedniček a nul. Můj pracovní den má v průměru 5 až 6 (fakturovatelných) hodin. Takže v podstatě nikdy nejsem schopen dosáhnout full-time pracovního nasazení. Proto velice obdivuji údajné 10 až 12 hodinové nasazení startupistů makajících na svých projektech každý den včetně víkendu. Já bych z toho po týdnu zmagořil. A dost pravděpodobně nejsem sám.

Jak z toho ven

Když tedy neúčtovat po hodinách, nabízí se možnost práci počítat na dny – mendeje. To mi ale pořád přijde jako rizikové. Ono není zas tak těžké proflákat celý den, že…?

A tak jsem se rozhodl, že má nejmenší účtovatelná jednotka bude týden. Menvík. To už mi zní docela rozumně. Odhadování času s přesností na 1 týden považuji za dostačující. Na druhou stranu, 7 dní je docela dlouhá doba, a tak jsem se rozhodl svůj menvík nabízet ve dvou variantách – plné pracovní nasazení a poloviční nasazení. S tím, že finanční hodnocení bude 100% full-time, 42% part-time. Tedy pokud klient nebude spěchat na dokončení projektu, může si mě zaplatit na poloviční úvazek a místo polovičních peněz bude platit jen 42%. Samozřejmě datum vyhotovení se prodlouží zhruba dvojnásobně oproti full-time úvazku. Ale zákazník ušetří 16% z celkové sumy. A mně zůstane více volného času, za který jsem vděčný, a proto jsem ochoten dát slevu.

Jak toto téma vnímáme vy? Pracujete raději hodinově nebo úkolově. Zvládáte pracovat 8 hodin denně nebo i více?

8 thoughts on “Proč je hodinová mzda špatná

 1. Hodinová mzda není úplně ideální a nemusí se vždy hodit. Ale týden mi přijde jako dlouhá doba. IMHO se ten týden dá proflákat ještě více s myšlenkou: „Jsem placený od týdne, dodělám zítra.“ atd.

  Každopádně se mi ale nelíbí ta fakturace 42 % na poloviční úvazek. Jako klient bych tam cítil, že je to možná „odfláknuté“. Proč si tohle nevyřešíš nějak interně a klient by o tom nemusel vědět? Stejně tak z tvé strany to může k tomu tíhnout, když dostaneš 42 % částky, tak na to nebudeš kašlat?

  • Díky zajímavý nazor. Asi by se těch 42% dalo mělo jinak komunikovat, ať to v zákaznících nevyvolává pochybnosti. Zase si myslím, že je fér nabídnout slevu za drobnou nepohodlnost, kterou způsobí delší doba dokončení. Myslím, že na mě těch 42% nepůsobí tak, abych na projekt kašlal. Naopak můj cíl je mít víc času pro sebe.

   • Jasně, chápu. Ale domnívám se, že klienta to moc zajímat nebude. Obvykle bych očekával, že na mé zakázce budeš makat naplno. Jako klient bych chápal, že budeš mít víc zakázek, ale už moc ne, že budeš pracovat „na půl“. Ale třeba to může fungovat, nevím. Nezkoušel jsem. Dodám, že nejsem freelancer.

 2. Podle mě je idealní mít svoji hodinovku a podle té odhadnout náročnost projektu, případně části projektu. Pokud uděláš projekt rychleji tak si uměle hodinovku zvedneš, ale také pokud jej uděláš pomaleji, tak si ji snížíš.

  Když se nad tím zamyslím, klienta stejně nejvíc zajímá cena a doba dodání. Interpretace náročnosti na týdny dělá jen málo transparentní jak dlouho budeš reálně pracovat…

 3. Preferuji pracovat úkolově, ale každý můj úkol je vypočten z mé hodinové sazby. Pak je tedy na mě, za jak dlouho úkol vykonám, výsledná cena je stejná. Pokud pojedu v obrovském pracovním tempu, můžu to vykonat za méně času. Pokud budu pracovat pomaleji, pak to bude trvat více času, ale peníze dostanu stejné.

  Pracuji v oboru online marketingu a mnohdy není možné nějaký úkol předem odhadnout, v tom případě se řídím dle hodinové sazby a dostávám se k problému tohoto článku. Rozhodně to nepociťuji jako autor. Napočítám si tolik hodin, kolik mě stojí provedení dané práce. Jakmile začne být můj počet hodin přemrštěný a bez výsledku, pak samozřejmě můžu o zakázku přijít a vydělat si negativní referenci, což žádný freelancer nechce. Pokud máte potřebu přidávat si počet hodin, navyšte Vaši hodinovou sazbu. Jakmile pro Vás bude přijatelná, pak nebudete mít potřebu si započítávat více hodin a okrádat tak klienta, který Vám nabídl si vydělat.

 4. Navrhuji změnu nadpisu. Proč je hodinová mzda špatná zní od autora jako rouhání se 50% světu (hlavně toho pracujícího za hodinovou mzdu ze světa ne-IT). Až po přečtení části článku dojde 50% čtenářů ten fakt, že článek není pro ně a proto zavírají prohlížeč se slovy: „Autor mohl změnit název článku, ušetřil by mi pár minut zbytečné četby“
  Radek recently posted..Nový ručně malovaný DNA PORTRÉTMy Profile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge