Bezdomovcem na částečný úvazek

Během posledních dvou týdnů jsem spal na 7 postelích, ve 3 městech, pracoval jsem na 8 různých místech, obědval s cca 12 lidmi. Byl jsem tak trošku ostravským bezdomovcem. Do batohu jsem si sbalil laptop, trochu oblečení, svačinu a pár dalších věcí a vyrazil do víru velkoměsta. Přespával jsem u kamarádů, občas jsem zajel k rodičům vyměnit si špinavé prádlo a dohnat spánkový deficit. Bylo to skvělé, vzrušující, na druhou stranu i vyčerpávající, ale rozhodně cenný zážitek. Za tuto dobu jsem byl v kontaktu s přáteli mnohem víc, než normálně, protože jsem nemohl být zavřený doma – nebylo žádné doma.

Po této zkušenosti musím spaní u kamarádů vřele doporučit. Je to vynikající způsob, jak se s nimi udržet v kontaktu. Můžete pokecat, popít, uvařit si jídlo, podívat se na film, a mnoho dalšího. Pokud chodíte s přáteli na oběd proto, abyste je vůbec někdy viděli, zkuste jim navrhnout, že vy u nich, nebo oni u vás někdy přespí.

A kdybyste se chtěli stát digitálními bezdomovci (to je má parafráze na digitální nomády), zde je malý návod.

Výbava správného bezdomovce

Co takový bezdomovec potřebuje? Nic. Noviny a krabicové víno. Digitální bezdomovec také nepotřebujete skoro nic. Můj inventář čítal:

 • Macbook, iPhone, iPad + kabely
 • náhradní tričko a svetr, pár trenclí a ponožek, tričko na spaní
 • malý ručník, kartáček na zuby, hřeben, náplast
 • čajová lžička, kapesní nožík, menší plastová krabička, 3 gumičky
 • plastová láhev 0,75 l
 • deštník
 • zápisník a pero

Toť vše. S tímhle jsem si bohatě vystačil a nic mi nescházelo. Rozhodně není potřeba tahat si šampón, zubní pastu, pyžamo, nebo jiné zbytečnosti! Heslo zní: Neberte s sebou nic, co si můžete půjčit.

Ze všeho nejdůležitější je mít kvalitní oblečení! Nemůžete si dovolit ráno zmoknout a pak celý den chodit v mokrých botách, půchýře taky nejsou to pravé ořechové. Stejně tak kvalitní bunda v zimních měsících je k nezaplacení.

Jak zvládnout práci

Bezdomovci moc nepracují. Digitální bezdomovci ano! Pokud máte kancelář, tak není co řešit. Pokud pracujete z domu, tak je situace o něco horší, protože žádný domov nemáte. Jestliže vám k práci stačí počítač a internet, tak se dá docela v pohodě pracovat z kaváren, nákupních center, či coworkingů nebo třeba v kanclu vašich kamarádů. Chce to trošku cviku a vychytat ty správná místa. Já už jich naštěstí mám v Ostravě pár odzkoušených. A pokud se vám nechce sedět v kavárně samotným, není nic jednoduššího, než si pozvat pár přátel.

Velmi důležitý je spánek! Pamatujte na to, že vaši hostitelé můžou třeba ráno vstávat na 7 a vy s nimi. Nebo můžou večer popíjet whisky a vy s nimi. Pokud plánujete následující den pobíhat po městě a udělat nějakou práci, potřebujete na to mít dostatek energie.

Jak zvládnout jídlo

Jídlo je docela výzva. Nemáte moc možností, jak si jídlo připravit nebo dokonce vařit. Přesto se dá s trochou přípravy udržet velmi zdravé stravování.

Začněme snídaní. Nejlepší je, když snídani připravíte pro sebe a svého hostitele. Míchaná vajíčka jsou perfektním základem dne – večer nakoupíte suroviny, ráno je ukuchtíte a v batohu máte opět místo. Uděláte radost sobě i kamarádovi/dce, pochutnáte si na dobré snídani, ušetříte za podobné jídlo v restauraci,.. no prostě tím zabijete asi 10 much jednou ranou.

Svačiny se dají docela hravě pořešit nákupem v supermarketu a okamžitou konzumací. Zde přichází ke slovu možná neočekávané položky mého inventáře. Nožík – umožní vám cokoliv si nakrájet. Lžička – můžete s ní jíst hromadu věcí, např. jogurt. Plastová krabička – pro uchovávání potravin, např. nakrájené zeleniny. Gumičky – v obchodě posbírate pár sáčků a cokoliv do nich zagumičkujete, např. musli s ořechy.

Pár tipů na svačinku:

 • tvaroh + banán + kousek čokolády + mandle – kupte si měkký tvaroh ve vaničce a do ní rovnou nakrájejte a vmíchejte ostatní ingredience)
 • jogurt + müsli(= doma připravený oves + rozinky + ořechy + kokos, v sáčku zagumičkované) – rovněž smícháme a rovnou jíme z jogurtového kelímku
 • jogurt + banán + mandle v čokoládě
 • sýr cottage s něčím (někdo uvádí, že se dá jíst s banánem, já jsem to zkoušel jednou a bylo to docela divné, ale zasytí to)
 • pečivo samotné – libovolná houska s posypkou chutná i samotná
 • rohlík s banánem – vyzkoušejte, pokud jste tohle jídlo ještě nejedli
 • pečivo + přikusovat sýr, zeleninu, plátky slaniny…
 • pokud vám zbudou vejce ze snídaně, tak si je třeba uvařte na tvrdo a vezměte do krabičky
 • a určitě se dá vymyslet spousta dalších “receptů”

Obecná pravidla k jídlu:

Pozor na pečivo! Bílá mouka není dobrá, věřte mi. Proto nejím žádné bílé pečivo. Problém je, že i to tmavé bývá občas jen obarvené bílé. Moc se v tomhle nevyznám, ale pro jistotu nejím nic, co má cedulku pšeničné pečivo a vypadá podezřele. Dobré pečivo je celozrnné nebo vícezrnné. Možná i žitné.

To, co vás zasytí, jsou bílkoviny (a tuky). Cílem je jíst bílkoviny a omezit sacharidy. Proto tvaroh, sýr cottage, tvrdé sýry, ořechy, slanina, to vše obsahuje hromadu bílkovin (a/nebo tuků). Sacharidy jsou pečivo, ovesné vločky, trochu i jogurt. Není úplně možné se sacharidům vyhnout, ale lze je výrazně omezit.

Oběd je klasika, někde v restauraci meničko. Nejlépe zajít s kamarády.

Večeře podle situace – v restauraci, udělat si svačinku, nebo pokud už jste ubytováni, můžete něco ukuchtit, případně může být ukuchtěno vám.

Není absolutně potřeba jíst nějaké fastfoody, kupovat bagety, sendviče nebo jiné srajdy.

Co na pití? Prachsprostá obyčejná voda z kohoutku. Té najdete všude dostatek.

Závěrem

Samozřejmě, že tento styl života se dá praktikovat jen krátkodobě. Většinou po týdnu už člověk potřebuje dorazit do „základního tábora“, kde si může vyprat/vyměnit prádlo, oholit se, dospat se, a celkově si odpočinout.

Proč jsem takto bydlel? Kamarádka se mě ptala, jestli před něčím neutíkám? Neutíkám, milá kamarádko. Naopak objevuji nové zkušenosti a rozšiřuji obzory. Dva týdny objevování mi zatím stačily, ke konci už jsem se cítil docela hloupě, že pořád surfuju po svých kamarádech. Jsem jim všem velmi vděčný, za to, že se mě ochotně ujali, a věřím, že je to vůbec neobtěžovalo.

Nyní už nejsem Ostravským bezdomovcem. Sehnal jsem si totiž bydlení na 4 týdny v Brně, takže z digitálního bezdomovce se stane digitální nomád (ta hranice je velmi tenká, že?). V Ostravě však stále bydlení nemám, takže pokud víte o někom, kdo pronajímá pokoj, neváhejte se na mě obrátit. V opačném případě doufám, že zajdeme na pivo v Brně!

A ještě jednu věc jsem při svých cestách zjistil:

Kartáčky CURAPROX vládnou světem! U všech, u kterých jsem nocležil, jsem ho viděl. Já mám CURAPROX soft 1560 modrý, jaký máte vy?

Pokud jste zvědaví na mé další životní adventury, můžete mě sledovat na Facebooku, budu postovat zajímavosti, na které narazím.

4 thoughts on “Bezdomovcem na částečný úvazek

 1. Tak tenhle článek je určitě nezvyklý. Nevím, jak by reagoval nějaký kamarád, kdybych mu nabídl, ať u mě přespí. Vlastně vím : „buznooo“ :-D. A tím nechci nic naznačit a samozřejmě i já v Praze spím u kamaráda, ale spíš jde žádost z mé strany. Nicméně jsem opravdu nepochopil, proč si to podnikl. Myslím, že rozhodně není problém sehnat podnájem pokoje. Odkazy na nejrůznější servery tu myslím dávat nemusím.
  David Lörincz recently posted..Analýza použitelnosti eshopu Mironet.czMy Profile

 2. Hodně zajímavá zkušenost. A to mají všichni kamarádi vlastní bydlení nebo jsi spal i u těch, kteří bydlí s rodiči? Stihl jsi toho hodně do páce, nebo spíše méně? U takových „akcí“ se říká, že z toho vznikne hodně nápadů nebo vylepšení, jelikož více hlav ví více :) Vzniklo něco takového u tebe?
  Mám Curaprox ultra soft 5460 :D
  Kvasnička Jan recently posted..Prezentace na JsmeMarketing na téma: Ergonomie webů a eshopů v praxiMy Profile

  • Cilene jsem oslovoval ty kamarady, u kterych by nemusel byt problem prespat – budto bydli sami, nebo na kolejich atp. V nasi vekove skupine je jich pomerne dost, takze to nebyl problem.
   Prace jsem udelal samozrejme mene, asi proto, ze jsem sedel fakt kazdou chvili nekde jinde. Pro priste by to chtelo nejspis trochu normalizovat a omezit na par mist. Bylo to ucite oziveni pracovniho rezimu, ale myslim, ze moc nejakych napadu me nenapadlo. Asi kvuli tomu, ze tohle uz bylo pracovne az prilis hekticke.
   JIří Urbášek recently posted..Ohlédnutí za rokem 2012My Profile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge