Všichni vědí, že podnikání je činnost riziková, plná zvratů a nejistých finančních příjmů. Podnikatel pracuje minimálně 12 hodin denně, o víkendu, dovolenou si dovolit nemůže. Naproti tomu zaměstnanec si odedře 8 hodin denně a má klid a svých pár peněz jistých. 4 týdny dovolené, víkendy s rodinou, pohoda, klídek, tabáček. Podnikání je plné nejistot a stresu, kdežto nechat se zaměstnat je ideální, pokud člověk chce mít klid a nohy v teple.
Houby z voctem!
Zaměstnání není nic jiného, než falešný pocit bezpečí!
Navíc jako zaměstnanci dostanete za málo muziky málo peněz. A proč hrát melancholické chorály, když vás baví jazz?
Jak zaměstnanci říkají svojí práci? Práce. Jak podnikatelé říkají svojí práci? Zábava, poslání, vášeň.
A kde jsou ty jistoty?
Představme si příběh 50 leté ženy, 25 let praxe, docela slušný plat (slušný z pohledu zaměstnaného člověka, pozn. red.). A pak jednoho dne buch, přijde pan zaměstnavatel a povídá: “Nepotřebujeme tě, tak se připrav, že za týden dostaneš padáka. Domluvíme se na odstupném a nějak se dohodneme, jo?”. A je po jistotách. Pak lidé musejí dělat takové věci, jakože si zajdou za doktorem, nechají si napsat neschopenku, aby mohli pobírat příspěvky a nebyli úplně na mizině.
Aktérce našeho příběhu trvá 3 měsíce, než si najde novou práci. A to je nejspíš jedna z těch úspěšnějších. Není totiž žádný hlupák, nýbrž vysokoškolsky studovaná osoba s doktorským titulem.
Dobrá věc se zdařila, práce se našla a příjmy jsou opět zajištěny. Hurá, konečně jistoty. Žena sice musí denně dojíždět hodinu autem, pracuje víkendy, přesčasy, občas, než aby dojížděla, bydlí přímo v místě pracoviště, tudíž je celý týden pryč a za rodinou přijede jen na víkend, utahaná, jako kočka. No ale hlavně, že má ty jistoty. A pak jednoho dne v pátek přijde pan zaměstnavatel a praví, že v pondělí už chodit nemusí. Už ji nepotřebuje, má padáka. Ale přeci se nějak dohodnou na odstupném, že ano? (Všimněte si slova dohodnout, bude hrát hlavní roli v další části textu.)
Tak vám nevím, tohle jsou nějaké jistoty? Podnikatel sice mnohdy neví, co se bude dít za rok, ale má přehled, jak si stojí, a dokáže odhadnout situaci na měsíc, dva dopředu. A pokud není hloupý, tak si podnikání pojistí finančními rezervami apod. a jen tak něco ho nerozhodí. Kdežto zaměstnanec může dostat výpověď ze dne na den a připravit se na to dokáže jen stěží.
Není výpověď jako výpověď
Až za vámi přijde zaměstnavatel a řekne, že už vás nepotřebuje, dejte si pozor, co mu podepisujete.
Existuje např. tzv. “výpověď dohodou”. To je lejstro, ve kterém zaměstnanec podepíše, že se rozhodl odejít dobrovolně. Aby to vypadalo hezky, tak tam zaměstnavatel přihodí třeba dvouměsíční odstupné (nebo odměnu? čert ví). Oznámení, že příští týden už nemáte práci je dost stresující na to, aby člověk podepsal něco, co vůbec nechce. Že má nárok na tříměsíční odstupné a chce mít ve výpovědní smlouvě uveden správný důvod propuštění? Na to existuje krásná odpověď: “No, víš jaký šéf je, kdyby chtěl, tak tě potopí a nedostaneš vůbec nic. Tak radši podepiš tady tohle.”
A to byste se divili, kolik peněz vás může stát podepsání špatné odstupní smlouvy. Huh, to si radši budu sám dělat účetnictví a naučím se i “má dáti/dal”, než řešit tyhle věci!
Dej pokoj, mě do tohoto kolotoče nikdo nedostane. Nikdy jsem zaměstnaný nebyl a nikdy taky nebudu. Ale vy si klidně buďte, užívejte si svých jistot. Po práci choďte každý den na pivo, vůbec se nevzdělávejte, ať vás můžou chytří manipulovat. Jo, a nezapomeňte taky denně sledovat televizi, ať víte kterou kočku ve které vesnici přejelo auto a co nového úžasného si strašně potřebujete koupit.
Jak řekl klasik: „Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt.“
A co z toho plyne? Že by neměl být nikdo zaměstnaný a všichni podnikatelé? Ale ne. Jen chci zdůraznit, že mít zaměstnání už zdaleka není tak jistá věc, jako to bývalo za našich babiček, které po škole dostaly umístěnku a pak následujících 40 let byly bez starostí. Je potřeba myslet také na zadní vrátka.
Jakmile je to dohodou, tak to není výpověď, ale dohoda o ukončení prac. poměru, to jen tak pro pořádek…
Neříkám, že nemáš pravdu, ale není to tak jednoznačné jak píšeš. V podnikání nemáš také žádné jistoty. Riziko neproplacených faktur, přestane se dařit atd.
Něco málo vím, tak trochu živnostničím.
Jenže je v tom podstatný rozdíl. V podnikání to můžeš ovlivnit, například diverzifikací, investicemi…
Jako zaměstananec si můžeš také šetřit na horší časy. A sem tam něco investovat, pokud tomu dobře rozumíš. Např. do koupi bytu na pronájem.
Ale nemůžeš ovlivnit ten výhoz, že
Patrik Šíma recently posted..Vlastní požadavek v php SoapClient
Tohle může napsat opravdu jen v životě nezaměstnaný člověk.
Chápu to správně, že všichni zaměstnanci chodí každý den na pivo, nevzdělávají se a sledují blbosti v TV?
všichni ně. Ale myslím, že takových je víc, než by bylo zdrávo.
JIří Urbášek recently posted..Zaměstnání je jen falešný pocit bezpečí
Ano BJ, chapes to spravne. Tento clanek je napsany jednostrane a tim je urazlivy. Schazi v nem objektivita a zkusenost se zamestnanim.
Trosku mi v tom clanku neco nesedi… to podnikatel nemuze nikdy nikoho zamestnat? Protoze jestli by mohl, tak ten clanek uz vubec nechapu.
Ondrej Kvasnovsky recently posted..Lazy loaded table in Vaadin 7
Clanek mel pouze zduraznit, ze kdyz je nekdo zamestnany, tak to nemuze brat jako nejakou dlouho trvajici jistotu. A ze by lidi meli byt trosku vzdelani, at je nemuze kdekdo osidit. Bylo potreba to trosku zvelicit, at se to lidem vryje vice do hlavy.
Tim jsem ale nechtel hazet vsechny zamestnance do jednoho pytle, nebo je nejak urazet.
JIří Urbášek recently posted..Zaměstnání je jen falešný pocit bezpečí
Neni to tak jednoznacne. Pokud clovek dostane vypoved, protoze neni potreba, tak je to jeho chyba. Pokud nebude podnikatel potreba, tak si o necem jako vypoved muze nechat zdat hlady. Pokud se zamestnanec nevzdelava, tak muze klesnout na cene a prestat byt potreba. Pokud se nevzdelava podnikatel, predbehne ho konkurence a jeste z nej udelaji idiota u zakazniku. Takze by se meli vzdelavat oba. Pokud jste hodne potreba a hodne dobri, tak mate hodne penez, at uz jste zamestnanec nebo podnikatel. Ve clanku mi prijde, ze srovnavate aktivniho vyvojare na volne noze s linou zamestnanou sekretarkou.
Další co má zkreslené představy o sekretářkách
Patrik Šíma recently posted..Vlastní požadavek v php SoapClient
Rizikove je se prestat ucit, podlehnout pocitu bezpeci u aktualniho zamestnavatele… pokud je nekdo napr. 10 let v podniku na stabilni pozici na kterou se neni potreba az zas tak moc sebevzdelavat a nepracuje se sebou – pak ma pri propusteni velky problem. To same lze rici o podnikatelich, jakmile podnikatel prestane se snahou po tom co prijdou prvni uspesne faktury taky ma problem.
Jak dosahne lenost mozku uz je pozde na rakosku ….se take rika.
Kazdy by mel mit v hlave „plan B“ : Co budu delat kdyby me dneska vylili z prace ? Co kdyby me dneska zakaznik nepodepsal prodlouzeni zakazky ? atd…
Já to nevidím tak jednoznačně. Jako vývojář, žijící v cizině, mám krásný plat, pracuji 7 hodin denně, volná pracovní doba a užívám si,
investuji do nemovitostí a následného pronájmu. Nezdědil jsem prakticky nic, jako mnozí podnikatelé. Zkrátka parádní život a prakticky finančně jsem za vodou. . Pokud mě někdo vyhodí, s radostí se odstěhuji do jiné země. Ale s pánem v článku souhlasím, říkám si, kolik toho jen zdědil, není to tak jednoduché.
Kamil recently posted..Bezdomovcem na částečný úvazek