Důležitější je povaha člověka, než jeho znalosti ze školy

Toto je věta, kterou pronesla ostravská podnikatelka Marta Nováková na setkání pro podporu začínajících podnikatelů pořádanou organizací BestGuest. Paní Nováková založila společně se svým manželem úspěšnou retailovou společnost U&Sluno a také byla mezi prvními investory, kteří se účastnili populárního televizního pořadu Den D.

Svoji přednášku započala poutavým vyprávěním o tom, jak její společnost vznikla a kam se vypracovala až do dnešní doby. Nebyla potřeba žádného závratného úsilí, prostě se jen dokázali chytit správného okamžiku. Tak, jak to běžně v podnikání chodí. Zaujalo mě, že ze začátku pracovali pro velkého zahraničního klienta bez jakýchkoliv smluv. Prostě dostali zadání, to vypracovali, vyfakturovali a doufali že jim klienti zaplatí. Někdy jim zaplatil, jindy ne. Dnes na to s úsměvem vzpomíná a dodává, že občas byli vlastně takoví jeho sponzoři.

Vlastnosti správného podnikatele

Zásadní vlastností podnikatele, podle Marty, je přemýšlet o tom, co je pro něj důležité. A zaměřit se hlavně na to. Pro ni samotnou jsou důležité zejména:

  • rodina (i když přiznává, že zde udělala některé chyby)
  • úspěch. Ten je velmi motivující, ale také je potřeba mít na paměti, že s každým úspěchem jsou spojené i problémy.
  • spolehlivý a loajální pracovní tým. Tým je vždy potřeba. Dramatický rozdíl je když člověk podniká sám a chvíle, kdy najme prvního zaměstnance.
  • znalosti a rozšiřování si obzorů. Nelze znát vše, je potřeba vybrat si svůj obor, ve kterém se budu celý život vzdělávat. Nemusím chodit do školy, ale musím se učit.

S obecenstvem se také podělila o své zásady dobrého podnikání:

  • pojem “se udělá” neexistuje, vždy musí existovat NĚKDO, kdo to udělá
  • člověk se musí naučit spolehnout sám na sebe, v klíčových věcech bude vždy sám
  • na rozhodování je potřeba lichý počet lidí, tři jsou moc. Vždy je lepší, když rozhodne jeden člověk, i když rozhodne špatně. Ale nese odpovědnost. Hlasování je pouze kompromis a odpovědní jsou všichni a zároveň nikdo.
  • nezačínejte byznys s přáteli nebo rodinou, pokud o ně nechcete přijít (sama přiznává, že rozpadu jejího manželství významně přispělo řízení firmy společně s manželem)

Ze zákulisí natáčení Dne D

Protože Den D je velmi časté téma, na které se ji lidé ptají, povyprávěla rovnou několik zážitků ze zákulisí tohoto pořadu. Například to, že Tomio Okamura je velmi neodbytný, když se dostane ke slovu, a je schopen vést 20 minutové monology, na které postupem času začali ostatní investoři být alergičtí. Nebo fakt, že spousta lidí, kteří v pořadu dostali investici, o ni ihned po skončení pořadu přišli, protože se zjistilo, že nejsou trestně bezúhonní nebo mají příliš velké dluhy, které si investicí chtěli lepit. Perličkou bylo přiznání, že všichni zkušení investoři podepsali s producenty Dne D pro ně velmi nevýhodnou smlouvu a kvůli ní museli v pořadu zůstat o mnoho déle, než si skutečně přáli. I zkušený se někdy může zmýlit. Dokonce i pět najednou.

Abych celou přednášku Marty Novákové shrnul, byla velmi přínosná a poučná. Škoda, že se ze začátku příliš rozpovídala o průběhu rozjíždění své firmy a kvůli tomu ji už nezbylo tolik času na závěrečné rady a ponaučení pro začínající podnikatele. I tak jsem si ale jako posluchač domů odnesl hodnotné informace. Přednášky se zúčastnil také můj kamarád Honza Kvasnička, kterého zaujaly další zajímavé momenty. Doporučuji přečíst také jeho názor na toto setkání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge