Ohlédnutí za rokem 2012

Je konec roku a všichni tak nějak sepisují co se jim za rok povedlo, co ne a čeho by chtěli dosáhnout v roce příštím. I já se přidám do mainstreamu. S uplynulým rokem jsem nad míru spokojen a těším se na ten příští. Držte si klobouky, začínáme!

Svoboda

Ukončil jsem práci na klientských zakázkách, protože byly dost svazující a moc už mě to nebavilo. Nyní více než půl roku pracuji s kamarády Lukášem a Martinem na vlastních iOS aplikacích, to mě baví daleko víc.

Skutečnou svobodu jsem si ale uvědomil až při dvouměsíční nomádské dovolené v Německu. Nechal jsem se inspirovat kamarádem Pepou a jeho Zápisky z Berlína a odjel jsem za ním na návštěvu. Možnost jen tak se sebrat a odjet kamkoliv je naprosto úžasná. Tohle je skutečná svoboda. A už chápu, proč se kvůli svobodě vedlo v historii lidstva tolik válek. Pobyt v Německu mě velmi výrazně ovlivnil a uvědomil jsem si např. že není dobré neustále pracovat a že člověk potřebuje také udržovat zdravé tělo a mysl a poznávat nové věci.

Zdraví

V mládí jsem hodně sportoval, ale pak jsem začal sedět u počítače. Nyní se naštěstí strany začínají vracet zpět do normálu, už jsem opět schopen uběhnout 6 kiláků nebo se hodinu honit za míčkem v tělocvičně. A cítím mnohem více energie a lépe se mi i pracuje. Důležitou složkou zdravého životního stylu je jídlo. S tím jsem poslední dobou začal taky trošku experimentovat. Rád čtu Tima Ferrise a jeho rady všeho druhu. Nízko sacharidová dieta se mi fakt zalíbila, a díky ní jsem se naučil ocenit kvalitu jídla a zjistil, že mě hodně baví vaření.

Lidé

Začal jsem se více stýkat s lidmi. Ale ne jen tak ledajakými lidmi. S lidmi chytrými. S lidmi, kteří mě mohou obohatit. Pěkně o tom píše kamarádka Květka. Osobnost člověka velmi významně ovlivňují lidé, se kterými přichází do kontaktu. Aneb když se budete vídat s hospodskými povaleči, stane se z vás hospodský povaleč. Když s milionáři, stane se z vás milionář. Své milionáře potkávám všude možně, na barcampech, IM srazech a jiných konferenčních akcích. Výborná věc je pořádat vlastní akce. Já jsem začal se srazy iOS vývojářů a dal jsem jim název iosova. Lidé by si měli hlavně pomáhat a takovéto setkání jsou k tomu přímo určené.

Vzdělání

Stal jsem se hrdým nositelem titulu Ing. Ale to mi nestačilo, takže ve svých studiích pokračuji. Měl jsem tu čest podívat se na studium z druhého pohledu – pohledu učitele – bezvadná zkušenost. Omezil jsem přísun informací z internetu a přestal odebírat RSS kanály. Sleduji už jen ty články, které se ke mě dostanou skrz twitter. Místo toho jsem začal více číst knihy, většinou ze sféry podnikání a motivační literatury. Také jsem si trošku oťukal online kurzy na coursera.org a velmi se mi líbí. Jelikož mě baví i přednášení, stal jsem se členem ostravského klubu Toastmasters a pracuji na zlepšení svých řečnických dovedností. Započal jsem také dlouhou a trnitou cestu finančního vzdělávání, protože mám peněz více, než utratím, a nechci se jen tak nečinně dívat, jak chudinky ztrácejí svoji hodnotu. Trošku teď testuji akciové fondy, žádné terno to asi nebude, ale hlavní je, že se s těmi penězi snažím něco dělat.

Cíle a předsevzetí pro rok 2013

Vloni jsem si dával jedno novoroční předsevzetí – že budu chodit včas. A stejně jsem ani to jedno nezvládl dodržet. Letos to bojkotuji úplně. Navíc “předsevzetí” si dávám, když jsou potřeba, ne když je Nový rok.

Ani cíle pro mě zatím asi moc nejsou. Kdysi jsem si sestavil několikaletý plán, čeho bych chtěl dosáhnout, a stejně jsem se od něj odchýlil. Navíc plánování je jen hádání. Já prostě nejradši dělám to, co mě aktuálně baví.

Každopádně v dalším roce bych chtěl:

  • cestovat – poznávat nové kraje, lidi, zážitky, … k tomu není co dodat
  • minimalizovat – zbavit se co nejvíce zbytečností. Jak fyzických, např. zbavit se nábytku, který se mi během bydlení na privátech nastřádal a se kterým jsem se neustále musel stěhovat, a jiného harampádí, které se mi všude možně válí. Tak i věcí nehmotných, činností, které dělám na počítači nebo musím někde zařídit a přitom bych je dělat nemusel nebo by to mohl dělat někdo jiný.
  • otáčet peníze – trošku lépe vědět, jak s penězi naložit a naučit se, že jsou pouze prostředkem k tvorbě něčeho dalšího, nikoliv cílovým produktem.
  • vzdělávat se – číst více knih a sledovat více online kurzů. Instituce jménem škola? No, uvidíme, jak dlouho se tam ještě zdržím.
  • vařit – vaření mě momentálně začalo bavit, tak si ho chci proklepnout trošku důkladněji. Navíc je to zajímavá alternativa obživy, kdyby náhodou lidé přestali používat iPhony a nikdo už by nechtěl kupovat moje aplikace.

 

Pro inspiraci doporučuji přečíst článek od Franty, ve kterém mimo jiné naleznete odkazy na další zpovědi činorodých lidí.

One thought on “Ohlédnutí za rokem 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge